ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Fistülotomi & Fistülektomi

Fistülotomi

      Fistülotomi, kelime anlamı olarak fistülün, üstünün açılması anlamına gelir. Dolayısıyla fistülün iç ve dış ağızları metal tel (prob) ile birleştirilir ve üstü neşter, koter gibi çeşitli kesici aletlerle kesilerek açılır. Tabii bu sırada arada kalan makat iç ve dış kaslarının bir bölümü de kesilmiş olur. Fistül zemini kürete edilir (kazınır) ve etraf sert doku korunmuş olur. Bu işlem sonucu makat ağzında yara oluşur. Bu yara kendiliğinden (sekonder) iyileşmeye bırakılır. Bu iyileşmenin daha kısa sürede gerçekleşebilmesi için yara kenarları dikilerek marsupiyelize edilebilir.

Şematik Fistülotomi ve fistülektomi

      Fistül tüneli, etraf sert dokularla birlikte komple çıkarılırsa Fistülektomi işlemi uygulanmış olur. Ancak fistülektomi hem daha geniş bir alanda yara hem de daha fazla makat kas hasarı oluşturur. Bu nedenle günümüzde tercih edilmemektedir.

      Anal fistüllerin çoğunun sebebi olan kripto-glandüler enfeksiyon odağı da fistülotomi sırasında temizlenmiş olur. Ancak bu esnada, makat kaslarının alt bölümü de kesilmiş olur. Bu durum, ister istemez kontrolsüz gaz kaçakları, akıntı-kirlenme olarak yansıyan minör inkontinans riski oluşturur. Bu risk Kronik Anal Fissür tedavisinden uygulanan Sfinkterotomi işlemi ile eşdeğerdedir.
Kısa tünelli intersfinkterik fistül(1a)

      Bu nedenle fistülotomi işlemi:

Dolayısıyla kısa fistül tüneli olan,
Makat iç kasının en alt bölümünün etkilendiği basit intersfinkterik (1a) fistül tedavisinde kullanılır.

      Bu koşullara sahip fistüller; Fistülotomi yöntemi ile tedavi edilirse hem düşük nüks hem de düşük makat kas hasarıyla (İnkontinens) karşılaşılır. Ki oluşan makat kas hasarı da çoğu hastada tolere edilebilir sınırda olur ve sorun yaratmaz.

      AnalCerrahi tecrübesi olmayan ya da "imam bildiğini okur" misali düşünen cerrahlarda hem başarı şansı düşer hem de inkontinens riski artar. Bunun sebebi ise Fistülotomi uygulama koşullarının tam olarak sağlanamaması, "basit fistül" diye düşünüp olası komplike fistüllere de fistülotomi yapılmasıdır.

      Bu nedenle anal fistüllerde sadece elle yapılan (ameliyathane öncesi veya ameliyathanedeki) anal muayene bulgularıyla yetinilmemeli, bu bulgular bir takım görüntüleme yöntemleriyle (3D EAUS veya Endocoil'li Pelvik MR) bulgularıyla desteklenmelidir. Sonradan uğraşmaktansa baştan uğraşmak daha akıllıca değil mi? Kar-Zarar/Fayda-Yarar hesabını iyi yapmak gerek...

2016/04
« « Basit Anal Fistül Tedavi Mantığı Komplike Anal Fistül Tedavi Mantığı » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.