Fistülotomi & Fistülektomi

Fistülotomi

      Fistülotomi, kelime anlamı olarak fistülün, üstünün açılması anlamına gelir. Dolayısıyla fistülün iç ve dış ağızları metal tel(prob) ile birleştirilir ve üstü neşter, koter gibi çeşitli kesici aletlerle kesilerek açılır. Tabii bu sırada arada kalan makat iç ve dış kaslarının bir bölümü de kesilmiş olur. Fistül zemini kürete edilir(kazınır) ve etraf sert doku korunmuş olur. Bu işlem sonucu makat ağzında yara oluşur. Bu yara kendiliğinden(sekonder) iyileşmeye bırakılır. Bu iyileşmenin daha kısa sürede gerçekleşebilmesi için yara kenarları dikilerek marsupiyelize edilebilir.

Şematik Fistülotomi ve fistülektomi

      Fistül tüneli, etraf sert dokularla birlikte komple çıkarılırsa Fistülektomi işlemi uygulanmış olur. Ancak fistülektomi hem daha geniş bir alanda yara hem de daha fazla makat kas hasarı oluşturur. Bu nedenle günümüzde tercih edilmemektedir.

      Anal fistüllerin çoğunun sebebi olan kripto-glandüler enfeksiyon odağı da fistülotomi sırasında temizlenmiş olur. Ancak bu esnada, makat iç kaslarının alt bölümü de kesilmiş olur. Bu durum, ister istemez kontrolsüz gaz kaçakları, akıntı-kirlenme olarak yansıyan minör inkontinans riski oluşturur. Bu risk Kronik Anal Fissür tedavisinden uygulanan Sfinkterotomi işlemi ile eşdeğerdedir. Bu yüzden fistülotomi işlemi; makat kaslarına verdiği hasar açısından bilinmesi gereken riskli bir metoddur.
Kısa tünelli aşağı yerleşimli transsfinkterik fistülKısa tünelli intersfinkterik fistül(1a)

      Bu nedenle fistülotomi işlemi:

1. Basit Fistül Tedavi Kriterlerini içeren,
2. Kısa fistül tüneli olan,
3. Makat iç kaslarının alt bölümlerinin etkilendiği basit intersfinkterik(1a),
4. Makat iç kaslarının alt bölümü ile dış kasların %30’dan daha azının birlikte etkilendiği basit aşağı yerleşimli transsfinkterik(2a) fistüllerin tedavisinde kullanılır.

      Bu koşullara sahip fistüller; Fistülotomi yöntemi ile tedavi edilirse yüksek başarı oranları elde edilmiş olur. Çünkü bu basit fistüllerde tedavi sonrası düşük oranlarda nüks(%2-9) ve kontrolsüz gaz kaçakları, akıntı-kirlenme şeklinde yansıyan makat kas hasar (%0-17)(İnkontinens) oranları ile karşılaşılır. Ki oluşan bu makat kas hasarı çoğu hastada tolere edilebilir sınırlarda hatta fark edilmez bile…

      Tedavisiz kaldığında, Basit dahi olmuş olsa mevcut fistülün yayılması, komplike hale dönüşmesi ve bu dönüşümün getireceği tedavi riskleri göz önüne alındığında; basit fistüllerde uygulanan fistülotomi ameliyatının getirdiği bu düşük risk oranları “devede kulak” olarak görülmelidir.

      Ancak AnalCerrahi tecrübesi olmayan ya da "imam bildiğini okur" diye düşünen cerrahlarda başarı şansı düşer, inkontinens riski de yükselir. Bunun sebebi ise Fistülotomi uygulanma koşullarının tam olarak sağlanamaması, "basit fistül" diye düşünülüp olası komplike fistüllere de fistülotomi uygulanmasıdır.

      Bu nedenle anal fistüllerde sadece ell yapılan (ameliyathane öncesi veya ameliyathanedeki) anal muayene bulgularıyla yetinilmemeli, bu bulgular bir takım görüntüleme yöntemleriyle (3D EAUS veya Endocoil'li Pelvik MR) bulgularıyla desteklenmelidir. Sonradan uğraşmaktansa baştan uğraşmak daha akıllıca değil mi? Kar-Zarar/Fayda-Yarar hesabını iyi yapmak gerek...


« « Basit Anal Fistül Tedavi Mantığı Komplike Anal Fistül Tedavi Mantığı » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats