ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anokutanöz ya da Mukozal İlerletme Flepleri

      Gevşek ve devamı olarak da yarı-gevşek (elastik) seton uygulamasıyla Komplike Anal Fistüllerde arzu edilen başarıya ulaşılır. Ancak her ne kadar “tolere edilebilir" de olsa makat dış ve iç kas hasarı (İnkontinens) oluşur. Gerek bu hasarı tolere edemeyecek gerekse "hasar olması istenmeyen komplike anal fistüllerde "sfinkter(kas) koruyucu" adı altında makat kas hasarı yapmayan farklı tedavi arayışlarına gidilmiştir. Bu düşünceyle geliştirilen tedavilerden biri de flep, yama kaydırma yöntemidir.

      Kriptoglandüler Anal Fistüllerde, fistül bileşenleri (iç-dış ağız ve fistül hattı) enfeksiyon kaynağı olarak bilinir. Bu kaynağı besleyen kök ise makat içindeki fistül iç ağzıdır. Çünkü fistül iç ağzı; makat içinde, her dışkılama sırasında artan basınç nedeniyle dışkıyla temas halindedir. O halde, “makat içindeki bu deliğin(iç ağzın), yani enfeksiyon kaynağının kapatılmasıyla fistül tedavi edilebilir.” düşüncesi geliştirildi.

      Fistül iç ağzı (delik); içerden rektum örtüsünden (mukozasından) getirilen bir yama (flep) ile kapatılmaya çalışılırsa Mukozal/Endorektal İlerletme Flebi, Makat dış ağzından getirilen bir yamayla kapatılırsa Anokutanöz İlerletme Flebi adını alır.

      “Bu teorik düşünce çerçevesinde makat dış kaslarına hiç hasar verilmeden tedaviye ulaşmak” bir çok hastaya “yemede yanında yat!..” misali çok cazip gelir. Ancak bu madalyonun bir yüzüdür… Keşke bu düşüncenin pratik uygulaması da bu kadar rahat ve kolay, sonuçları da yüz güldürücü olsa...

      Gelelim madalyonun diğer yüzüne…..

Her iki flep tekniği, cerrahi açıdan uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Kolay ve pratik bir uygulamalar değildir. Bu nedenle de yaygınlaşamamıştır.
Anokutanöz flebler, mukokutanöz fleblere göre cerrahi teknik açıdan daha kolay uygulanabilir. Ancak başarı oranları daha düşük, tekrarlama riski daha yüksektir.
Mukokutanöz flep; daha öncesinde cerrahi (hemoroidektomi, polip eksizyonu, seton uygulaması, bant ligasyonu gibi…) işlem veya ameliyat geçirmiş olan hastalara uygulanamaz.
Dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı olarak yansıyan ve artan ıkınmalara sebep olan Rektosel, İnternal mukozal prolaps gibi ek sorunları olan hastalarda rektum içi basınç artışı nedeniyle tekrarlama riski yükselir.
Mukokutanöz flep uygulaması sırasında makat dış kaslarına hasar verilmese de makat iç kaslarına belli bir oranda hasar verilir. Bu durum, tolere edilebilir sınırda minör inkontinens riski yaratır.
Gerek cerrahın tecrübesine gerekse hastalığın durumuna ve hastanın koşullarına göre %30-70 arasında değişen nüks (tekrar etme) riskine sahiptir.

      Dolayısıyla ilerletme fleplerlerde seçici olmak gerekmektedir. Her anal fistüle uygulanması uygun değildir. Hastadaki iltihabi odağın kurutulmuş olması, fistülün akıntılı dönemde olmaması en öncelikli şarttır. Ayrıca daha önce fistül cerrahisi geçirmiş hastalarda uygun olmayabilir.

      Makat dış kaslarına dokunulmadığı için sfinkter koruyucu bir yöntem olarak aklımıza gelebilecek ve gerektiğinde kullanılabilecek bir tedavi alternatifidir. Kabul edilebilir minör inkontinens (kontrolsüz gaz tutamama ve ıslaklık hissi) riski vardır. Çok fazla cerrah ve hasta bağımlı bir yöntemdir. Dolayısıyla bu yöntemi hem uygulayacak cerrahı hem de uygulanacak hastayı bulmak, o kadar kolay değildir...

      Daha sıklıkla makatın dinlenim ve sıkma basıncının düşük olduğu, dolayısıyla dışkılama sırasında makat içi (rektum) basıncının düşük olduğu hastalarda tercih edilir ve başarılı sonuçlar alınır. Ama bunlarda da makatta, kalıcı ıslaklık durumu oluşturabilir.


2016/04
« « Seton ve/veya Evreli Fistülotomi Biyomateryal (FibrinGlue&Fistül Plug) Uygulaması» »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.