ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Anal & Anorektal Fistüller Neden ve Nasıl Oluşur?

Anal fistül gelişimi...       Anal fistüllerin %50’den fazlası kriptoglandüler anal apse kaynaklıdır. Dolayısıyla anal fistül saptanan hastaların yarısından fazlasında bir şekilde öncesinde geçirilmiş anal apse dönemleri bulunur. Genellikle makatta ağrı, şişlik ve ateş yükselmesi şeklinde başlayan anal apse dönemi; kendiliğinden boşalma ya da cerrahi drenaj işlemi ile sonuçlanmış ve hastada belirgin bir rahatlama olmuş olabilir. Ki çoğu hasta “geçti” diye düşünür.

      Ancak bu rahatlamayı takip eden süreçte hastaların %50'sinden fazlasında akıntı azalsa bile tamamen kesilmez ve zamanla makat kenarında ciltte; sürekli veya ikide bir akıntı ve iç çamaşırda kirlenme yapan delik şekline dönüşür. Yani apse kronikleşir ve fistül formuna dönüşür.

      Bu haliyle Anal apse ve fistül; “madalyon” misali, ayni hastalığın erken ve geç dönemdeki farklı iki şekli olarak da değerlendirilebilir. Apse, erken dönemde anüs veya rektum civarındaki bir anatomik(sanal) boşlukta cerahat(irin-pü) toplanmasıdır.

      Fistül ise apsenin, bir şekilde cilde veya başka komşu anatomik bölgeye açılarak boşalmasına rağmen apse boşluğunun tam olarak iyileşmemesi, kapanmaması sonucu; geç dönemde tünel veya kanal haline dönüşmesi ve bir şekilde enfeksiyonun devam etmesidir. Tünellerdeki giriş-çıkış yerleri gibi fistülde de en az iki ağız bulunur. İç ağız, makat içinde anal kriptlerin olduğu dentate line(dişli çizgi) seviyesinde bulunur. Dış ağız ise genellikle makat çevresindeki ciltte bulunur. Geç dönemde tüneldeki iltihabın kurumaması veya tekrarlamasına bağlı olarak az veya çok cerahat(pü) birikimi ve zaman zaman makatta akıntı şeklinde iltihap boşalımı olur

      Yine kriptoglandüler kaynaklı olmak üzere anal fistüllerin üçte biri, öncesinde çok belirgin anal apse belirtisi vermeden de oluşabilir. Dolayısıyla anal fistüllerin oluşmasında en önemli payı (%90) kriptoglandüler apseler oluşturur.

      Ayrıca Crohn, Tüberküloz, Karsinoma, Aktinomikoz, Lenfoma, Travma, Kronik Anal Fissür gibi hastalıkların seyri sırasında %10 oranında görülen anal apse atakları sonucu da anal fistül gelişebilmektedir. Crohn, Aktinomikoz, Tüberküloz, Karsinoma ve Lenfoma gibi hastalarda; ana hastalığa özgü belirti ve bulguların varlığı yanında fistül ile ilgili özelliklerin değişiklik göstermesi dikkat çekicidir. Bu hastalarda öncelikle özel hastalığın kendisi veya alevlenme dönemi(apse) tedavi edilmeli, sonrasında fistül tedavisine geçilmelidir.

      Kronik Anal Fissürler tedavisiz kaldıklarında ya da bir şekilde idare edilebildiği düşünüldüğünde; ilerleyebilmekte ve anal apse gelişebilmektedir. Bu apseleşmeye bağlı olarak da fistülize anal fissür haline dönüşebilmektedir.

      Tüm bu sebeplere bağlı olarak, bir şekilde oluşmuş anal fistül çok değişik formlarda olabilir. Ancak iç ve dış ağzı ile bir bütün olarak düşünülen fistül hattı, öyle her zaman düz bir tüp geçit veya kanal gibi makat içi ile dışı arasında uzanmaz. Aynı anal apselerde olduğu gibi hem makat iç ve dış makat kasları hem de sanal boşluklar arasında; fistül hattı farklı seyir gösterir.

      Fistül hattındaki bu farklılık nedeniyle hem tekrarlama riskini hem de makat kas hasar riskini en aza indirgeyebilmek adına uygulanacak tedavinin yönlendirilmesi için Anal Fistül sınıflamasına gidilmiştir.

      Teşhis aşamasında kullanılacak iyi bir sınıflandırma, cerraha detaylı anatomik bilgi vermeli ve tedaviyi yönlendirmelidir. Bu amaçla geliştirilen pek çok sınıflandırma arasında bu temel koşulları belki de en iyi yerine getiren Parks ve arkadaşları tarafından geliştirilen sınıflandırma olmuştur.

Anal Fistül Sınıflaması:

1- İntersfinkterik
• Basit alçak yol
• Yüksek kör yol
• Rektuma açılan ağızlı yüksek yol
• Perineal açılımı olmayan yüksek fistül
• Extrarektal veya pelvik yayılımlı yüksek fistül
• Pelvik hastalık kaynaklı fistül

2- Transsfinkterik
• Komplikasyon yapmamış
• Yüksek kör yol

3- Suprasfinkterik
• Komplikasyon yapmamış
• Yüksek kör yol
4- Ekstrasfinkterik
• Transsfinkterik fistüle ikincil
• Crohn benzeri anorektal hastalıklara ikincil
• Pelvik inflamasyona ikincil

5- Kombine

6- Atnalı
• İntersfinkterik
• Transsfinkterik

      Bu sınıflama, "hiç birşey anlamadım" demenize neden oldu, değil mi? Merak etmeyin, işin bu kısmı sizden çok biz cerrahları ilgilendirir.

      Ancak bu sınıflamadan da anlayacağınız üzere hastalık; tedavisiz kaldığı sürece ilerlemekte ve yayılmaktadır. Dolayısıyla hastalığın hem neden olduğu sıkıntılar artmakta hem de tedavi sonrası nüks(tekrar) etme riski ve abdest tutma işlevindeki hasar riski artmaktadır. İşte tedavi aşamasında, daha detaylı irdeleyeceğimiz gibi sizi ilgilendiren kısmı budur. O yüzden hastalığın ciddiyetini anlayarak bize, dolayısıyla kendinize yardımcı olmanız gerekir. Nasıl mı? Tabii ki erken teşhis ve tedavi imkânı sağlayarak...


« « Anal Fistüller(Giriş) Anal Fistül Nasıl Teşhis Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.