ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal & Anorektal Apseler Nasıl Yayılır?

Anal Apse Yayılımı      Anal glandların(salgı bezleri) ağaç misali tabanı(kökü) anal kriptada yer alır. Ana dalları makat iç kası içinde ince dalları ise dış kasa doğru uzanım gösterir. Bu yerleşim özelliği gereği makat iç ve dış kasları arasında bulunan intersfinkterik boşluk ilk yayılım yeridir. Dolayısıyla anal gland’da oluşan apse, ilk olarak bu boşlukta olgunlaşmaya başlar ve intersfinkterik apse adını alır. Dışkılama sırasında belirginleşen ağrı ile karakterizedir. Ancak tüm makat hastalıklarında yapıldığı gibi sıklıkla "Dur bakalım, geçer belki..." denilir ve beklenir(?).

      Unutulmamalıdır ki basur, fissür gibi makat hastalıkları yıllar, aylar, içersinde ilerlerken apse de günler söz konusudur. Ağrıda azalma olabilse de bu iyilikten ziyade kötülük habercisidir. O yüzden aldanmayın, beklemeyin...

      İntersfinkterik Apse; bu boşlukta ve bu aşamada, çok nadir olarak sınırlı kalabilir. Ama sıklıkla milimetrik, küçük bir apse olarak oluştuktan sonra tanı ve tedavideki gecikmelere de bağlı olarak pü(irin) birikimi artar. Bu artış, apsenin büyümesi ve içinde bulunduğu boşluğun dışına taşması yani yayılımı ile sonuçlanır. Bu yayılımlar “sanki geçiyormuş” gibi düşündürecek ağrı da rahatlama olarak kendini gösterir ve aldatır.

      Artan pü(irin) miktarının oluşturduğu basınç artışına paralel olarak ve farklı yollar izleyerek intersfinkterik boşluğu çevreleyen komşu boşluklara doğru yayılım olur. Artan apse içeriği(irin) iç ve dış kaslar arasından aşağı, makat ağzına ve cilt altına doğru ilerleyerek Perianal boşluğa ulaşır ve büyür. Böylece Perianal Apse haline gelir. Yine iç ve dış kaslar arasından yukarıya doğru ilerleyerek büyür ve Supralevator boşluğa ulaşır. O zaman da Supralevator Apse haline gelir. Ya da dış sfinkter kasını delerek yanlamasına İskioanal-rektal boşluğa doğru yayılır ve İskioanal-rektal Apse haline gelir.

Anal Apse sınıflamasıAtnalı apse
      Bu yayılımlara rağmen tanı ve tedaviye, hala başlanamadı ise her apse tipi öncelikle kendi bulunduğu boşluk içersinde, sonrasında ise yine komşu boşluklara doğru büyüyerek yayılır ya da dallanıp budaklanarak "komplike" dediğimiz hale gelir. Mesela; İskioanal apse aşağı uzanarak perianal boşluğa; yukarı doğru uzanarak iskiorektal, hatta daha yukarıya supralevator boşluğa doğru büyüyerek yayılabilir. Ayrıca sağda oluşan bir iskioanal-rektal apse, makatı arkadan dolanarak sol tarafa doğru çepeçevre yayılarak büyür ve Atnalı Apse haline gelebilir. Tabii ki bu durum; tedavi süreci ve sonrasında ciddi sıkıntı ve sorunları da beraberinde getirir.

Anal apsenin tanı ve tedavideki gecikmelere bağlı olarak ilerleme, yayılma ve kompleksleşme aşamaları...

Anal Apse sınıflamasıAtnalı apse


« « Anal Apse Nasıl Oluşur? Anal Apse Nasıl Teşhis Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.