ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş - Yazdır

Anal & Anorektal Apseler Nasıl Teşhis Edilir?

      Vücudumuzun herhangi bir yerinde apse oluştuğunda; kızarıklık(rubor), sıcaklık(calor), ağrı(dolor) ve şişkinlik(tumor) gibi enfeksiyonun klasik bulguları tanı koydurucu olur. Anal apselerde de benzer bulgulara bir şekilde ulaşılır.

     Hastalar genellikle makatta dolgunluk ve basınç hissi ile ağrı, şişlik ve sertlik gibi şikayetlerle ve ateş, terleme, halsizlik gibi genel enfeksiyon sıkıntılarıyla müracaat eder. Bunlara ilave olarak makat içinden veya dışından iltihap geldiğini, iç çamaşırda kirlenme olduğunu ifade ederler. Hatta akıntı oldukça ağrıda rahatlama olduğunu bildirirler.

     Anal apsenin sanal boşluklar içersinde yayılma ve ilerleme derecesine bağlı olarak çeşitli anal apse tiplerinin olduğunu öğrenmiştik. Dolayısıyla temelde aynı olmak üzere, yayılımlara göre belirginleşen farklı belirti ve muayene bulgularıyla, görüntüleme araçlarıyla teşhise gidilir.

     1. İntersfinkterik Apse: Her ne kadar Anal apselerin ilk başlangıç şekli olsa da önemsenmemesi ve geç müracaatlar sebebiyle, hastaların ancak %2-5'inde izole olarak saptanabilir. Hastalar dışkılama ile belirginleşen makat ağrısından şikâyet ederler. Makatta dolgunluk, doluluk hissi sıklıkla vardır. Makattan mukus veya iltihap akıntısı olabilir. Hastalar ateşli ve ateşsiz olabilir. Bu hastaların %25'inde tedavi görmemiş kronik anal fissür(çatlak) varlığı apseye eşlik edebilir.
      Bu hastalarda makatın dıştan gözle muayenesi sırasında ciltte belirgin kızarıklık bulgusu olmayabilir. Elle makat kenarlarına yapılan dokunmaların veya Rektal tuşenin ağrılı olması dikkat çekicidir. Hastanın hem daha kolay ve pratik hem de tedavi yönlendirici olması sebebiyle 3D EAUS (Endoanal Ultrasonografi) ile değerlendirilmesi gerekir.

      2. Perianal Apse: : İntersfinkterik apseler yayılarak anal apselerin %40-45 gibi büyük bir kısmının Perianal Apse olarak belirginleşmesine sebep olur. Bu hastalarda makat çevresinde oturmakla, yürümekle, dışkılama ile belirginleşen ağrı belirgindir. Hatta makat çevresinde ele gelen ağrılı şişkinlik, ciltte kızarıklık tipiktir. Ateş yüksekliği ve terleme sıklıkla vardır.

      Bu hastalarda makatın dıştan gözle ve elle muayenesi sıklıkla tanı koydurucudur. Rektal tuşeden ziyade hem tanı hem de tedavi yönlendirici olarak hastaların 3D EAUS(Endoanal Ultrasonografi) ile değerlendirilmesi uygundur.


      3. İskiorektal Apse: Anal apselerin %20-25'i bu tiptedir. Dışkılama sırasında ve oturmakla makatta belirginleşen künt bir ağrı ve dolgunluk hissi karakteristik özellikleridir. Sıklıkla ateş yüksekliği, gece terlemeleri, halsizlik ve düşkünlük eklenmiş olur. Daha alt seviyeli iskioanal yerleşimli olanlarda ciltte kızarıklık ve şişkinlik gibi bulgular gözle ve elle yapılan muayene sırasında gözlenebilir. Ancak daha derin yerleşimli iskiorektal olanlarda gözle ve elle muayene sıklıkla yeterli olmaz.
      Atnalı apse formasyonunu iskioanal ve iskiorektal apselerde daha sık rastlanması sebebiyle muayene bulgularıyla yetinilmemesi gerekir. Hatta hem tanı hem de tedavi için hastaların 3D EAUS(Endoanal Ultrasonografi) veya Endocoil’li Pelvik MR ile ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir.

      4. Supralevator Apse: Anal apselerin en nadir görülen tipidir. İntersfinkterik apsenin yayılımı ile olabileceği gibi karın içi çeşitli iltihabi hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. Cilt bulguları vermez. Makatta künt bir ağrı, dolgunluk hissi ve ateş ön plandadır.

      Bu hastalarda makatın dıştan gözle ve elle muayenesi yüz güldürücü değildir. Rektal tuşe apse düşündürse de kesin tanı için sıklıkla 3D EAUS/ERUS(Endoanal/Endorektal USG) veya Endocoil’li Pelvik MR incelemesine ihtiyaç duyulur.

     Görüldüğü gibi hastanın şikâyetleri ile makatın gözle ve elle yapılan muayenesi, Anal Apse teşhisi için çoğunlukla yeterli olmaktadır(?). Klasik olarak apse tanısı için enjektör ile yapılan şişlik üzerinden girilerek pü(irin) geldiğini görme işlemi; sıklıkla yapılsa da önerilmemektedir. Hele tedavi amacıyla apsenin enjektörle boşaltılması hiç uygun değildir.

     Anal apse düşünüldüğünde öncelikle Crohn, Tüberküloz(Verem), AİDS, malignite(kanser) gibi bazı özel hastalıkların sorgulanması gerekir. Gerektiğinde bu özel hastalıkları ekarte etmek için Endoskopik (sigmoidoskopi, kolonoskopi) inceleme yapılır.

     Evet, gözle ve elle yapılan makat muayenesi hastada anal apse tanısını koymak için genel anlamda yeterlidir. Ancak bu muayene anal apsenin tipini, yayılımını daha doğrusu çevre doku ve kaslarla olan ilişkisini tam olarak değerlendirmek için yeterli değildir. İşte bu aşamada hem tanıyı tam olarak desteklemek, kesinleştirmek hem de uygun tedavi şeklini belirlemek için 3D EAUS(Endoanal Ultrasonografi) veya Endocoil'li Pelvik MR gibi görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur.
EAUS'nin Anal Apselerdeki tanı ve tedavi için gerekliliğine dair Örnek Hasta;


     İlk muayene sonucu saat 9 hizasında ciltte kabarıklık ile kendini belli eden basit bir apse görünümünde iken yapılan EAUS ile bu apsenin asıl başlandıcının saat 6 hizasında olduğu ve buradan saat 9 hizasına ve derine doğru yayıldığı anlaşılmıştır. Bu farklılık, hastanın tedavi planlamasını %100 değiştirir.

Hem tanıyı kesinleştirmek hem de tedavi planlamasını önceden yapabilmek adına
3 boyutlu EAUS (Endoanal Ultrason) ve Endocoil'li Pelvik MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak, tedavi başarı oranlarını yükseltir.

     Normal Pelvik MR incelemesi tanıyı netleştirmek, kesinleştirmek için yeterli olsa da tedavi planlaması için yeterli değildir. 3D EAUS tetkikinin tedavi planlamasındaki etkinliği Endocoil’li Pelvik MR ile eşdeğerdir. Üstelik Endocoil’li Pelvik MR’a göre daha kolay ve pratik uygulanabilir tetkiktir.(Kişisel görüşüm)


« « Anal Apse Nasıl Yayılır? Anal Apse Nasıl Tedavi Edilir? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.