ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
Paylaş - Yazdır

Anal & Anorektal Apseler Nasıl Oluşur?

      Anal glandlar(bezler), her dışkılama işlevi sırasında kript tabanında yer alan ağızları sayesinde kirli, enfekte barsak içeriği(dışkı) ile temas halindedir. Yani enfektedir. Buna rağmen bez içersinde dışkı birikimi ve iltihap gelişmesi, yani apseleşme olmaz. Çünkü anal glandlar; her dışkılama sırasında gerek bez içeriğinin düzenli boşalımı(drenajı) gerekse bu boşalım sırasındaki ters akım sayesinde korunur.

      Ancak bir gün, özellikle de artan ıkınmalarla karakterize cıvık-yumuşak dışkılama sırasında, sıklıkla da arka orta hattaki bezlerden birinde bu koruyucu sistem etkisiz hale gelebilir.

      Dolayısıyla bu koruyucu sistemin etkisizleşmesinde; dışkı kıvamı, artan ıkınma alışkanlığı ve geçirilmiş anal travmalar (anal seks, makata yabancı cisim uygulamaları, geçirilmiş anal ameliyatlar) önemli rol oynar.

      Bilindiği gibi sulu-cıvık dışkı; küçük parçacıklar halinde barsak içersinde kolayca, her tarafa yayılır. Dışkılama sırasında anal kriptaları(cepçikleri) da doldurur. Böyle bir durumda iken dışkı içeriğindeki ufak bir parça, çok rahat bir bezin ağzını tıkayabilir ve düzenli boşalıma engel oluşturabilir.

      Ayrıca kalın ve sert bir dışkılama sürecinde ya da makata yabancı cisim uygulanması veya anal sex sırasında Morgagni sütunlarında tahriş ve bu tahrişe bağlı olarak ödem(şişme) oluşabilir. Sütunlardaki bu şişme, dolaylı olarak arada kalan bir cepçiğin, dolayısıyla bu çepcik tabanında yer alan bezin ağzının tıkanmasına neden olabilir. Bu durum da zaten enfekte olan bez içeriğinin düzenli olarak boşalımına engel olur.

      Diğer taraftan, özellikle yumuşak-cıvık dışkının eşlik ettiği artan ıkınmalar sırasında, anal bezlerdeki ters akım koruması yetersiz kalabilir ve bez; kirli dışkıyla çok daha yoğun olarak temas haline geçebilir.

      İşte bir şekilde, bu bezlerden birinin gerek ağzının tıkanması gerekse ters akımın azalması sonucu koruyucu sistem etkisizleşir. Bu durum, bez içeriğinin yeteri kadar veya hiç boşalamaması ile sonuçlanır. Böylece bezde; vücudun savunma isteminin baş edemeyeceği seviyede iltihap oluşumu ve pü(irin) birikimi ile karakterize Anal Apse oluşur.

      Anal Apse; ilk başta küçük bir odak(kesecik) halinde iken zamanla bezin, makat iç kası içine doğru olan dallanmalarına doğru ilerlemeye, hatta makat dış kaslarını da geçip komşu sanal boşluklara doğru büyümeye, yayılmaya başlar. Böylece farklı adlarla anılan anal apse çeşitleri, tipleri ortaya çıkar.

      Kalçalardaki deri altı yağ dokusu içeriye doğru, anüs ve rektumu da saracak şekilde devamlılık gösterir. Makat kasları arasında ve çevresinde bu yağlı alanlardan oluşan çeşitli sanal boşluklar(Anorektal boşluklar) oluşur.


  Makat çevresini çepeçevre saran, bu dairesel sanal boşluklar;
1. Perianal boşluk,
2. İntersfinkterik boşluk,
3. İskioanal boşluk,
4. Supralevator boşluk


Anal apselerin sınıflandırılması, yayılması(tanı) ve tedavi planlaması açısından bu boşluklar önemlidir. O halde, şimdi de bu yayılımın nasıl olduğunu görelim...

Tüm bu sanal boşlukları değerlendirmenin yolu ise 3D Endoanal Ultrasonografi ya da Endocoil’li Pelvik MR incelemesidir.


« « Anal Apseler(Giriş) Anal Apse Nasıl Yayılır? » »

 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.