ANASAYFA | ÖN BİLGİLENME FORMU | BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ | HASTA HİKAYELERİ | BİZE ULAŞIN
Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.
Üye olmak için lütfen tıklayınız.
 
HEMOROİD, ANAL FİSSÜR,
REKTOSEL
gibi
hastalıklarda
Tedavi Kararı?

Paylaş - Yazdır

Detaylı Sorgulama ve Muayene

      AnalCerrahi olarak dışkılama güçlüğü ile dışkılama bağımlı makat problemleriyle ilgilenmekteyiz. Dolayısıyla AnalCerrahi’yi ilgilendiren sorunları olan hastalardan, öncelikle web sitemizde de yer alan Ön Bilgilendirme Formu’nu doldurmaları istenir. Kadın ve Erkek için ayrı ayrı düzenlenmiş bu formlar sayesinde; dışkılama ve dışkılama bağımlı şikâyetler hakkında genel bir sorgulama yapılır. Müteakiben hasta görüşmeye alınır. Bu görüşme sırasında var olan sıkıntıları ile bu sıkıntıların gelişim hikâyesi dinlenir ve form bilgileri de dikkate alınarak detaylı sorgulama yapılır.

      Aynı zamanda bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan bu detaylı sorgulama sırasında özellikle kapalı kapılar ardına, yani tuvaletin eylem (dışkılama) aşamasına odaklanılır. Malum, “doğru” diye bilinen o kadar çok kullanıcı hatası var ki… Niye mi? Mademki Normal dışkılama gerçekleşiyor, o halde makat sorunları niye bu kadar yagın? Eğitim Şart!...

      “Dışkılamanız nasıl?” tarzı soruya sıklıkla “Normal” diyerek cevap verilir. Bu yüzden “normalden kastınız nedir?” diyerek detay istenir.

     "Kabızlık var mı?" diye sorulduğunda; düzenli olarak hergün tuvalete gidiyor ve gittiğinde de yumuşak kıvamlı dışkı çıkarılıyorsa “kabız değilim” diye cevap gelir. O halde, “günde kaç defa tuvalete gittiği?” sorulur. Beslenmeye bağımlı olarak 1-2 günde bir veya iki defa tuvalete gidilmesi NORMALdir. Ancak sıklıkla haftada 3 den az veya sıklıkla günde birden fazla tuvalete gidilmesi ANORMALdir. Günde birden fazla WC'ye giden kişilerde dışkı, zaten yumuşak olur. Bu durum, doğrudan dışkılama güçlüğünün bir belirtisi olabileceği gibi 2-3 günde bir tuvalete giden ve dışkı çıkış güçlüğü kabızlığı (dışkılama güçlüğü) olan kişilerde zamanla gelişen bir savunma mekanizması da olabilir.

     “Tuvalette ıkınıyor musunuz?” diye sorulduğunda; peklik yaşadığı dönemler dışkında ıkınmadığını ifade eder. Bunun üzerine “Ikınma nedir? Zorlanma nedir?” diyerek; ıkınma ile zorlanmadan ne anladığı öğrenilir. Ama maalesef çoğu kişi “ıkınma” denildiğinde bunu “zorlanma veya katı sert dışkı” olarak algılamakta ve bu yüzden ıkınmadığını ifade etmektedir.

     ”Rahat gaz çıkarabiliyor musunuz?” sorulduğunda; sıklıkla “tabii ki..” yönünde bir cevap alınır. O halde, “hem yolda yürüyüp hem de fısır fısır gaz çıkarabiliyor musunuz? (ortam müsaitse…)” diye sorulur. Ama maalesef çoğu kişi; sadece tuvalette gaz çıkardığını veya sıklıkla borazanvari tarzda sesli gaz çıkardığını, yolda yürürken gaz çıkarmak için durmak ve ıkınmak (karnını sıkmak) zorunda kaldığını ifade etmektedir.

      Bu sorgulama örnekleri görüşmenin gidişatına göre daha da artırılır veya azaltılır. Bu sayede hastaların dışkılamayla ilgili bilgileri değerlendirilir ve eksiklikleri tamamlanır. "Anamnez ve Hikâye" olarak da adlandırabilen bu detaylı sorgulama aşaması en az yarım-bir saat kadar sürer. Bu süreç, anal muayenenin malum psikolojik özellikleri de dikkate alındığında; hastanın hem malum anal muayene tabularını yıkabilmesi hem de hekimine güven duyabilmesi için önemlidir.

      Hastaya ait geçirilmiş anal hastalık ve anal ameliyatlar, kullandığı ilaçlar, allerji durumu, ailede kalın barsak kanser hikâyesi gibi öz ve soygeçmiş bilgileri de alındıktan sonra MUAYENE'ye geçilir.

      Bayan hastalar, bir sağlık personeli (bayan) eşliğinde muayeneye hazırlanır. Hasta normal muayene masası üzerine, sol yan vaziyette ve dizleri karnına çekilmiş vaziyette yatırlır. Havlu kâğıtla ön taraf (cinsel bölge) kapatılır. Müteakiben kalçaların açıkta kalan kısımları da delikli bir örtü ile kapatılır. Tüm bu hazırlıklar bittikten sonra hastanın yanına gidilir ve muayeneye başlanır.

      Muayenede öncelikle kalçalar aralanarak makata dışarıdan gözle bakılır. Derin nefes alıp verme ve ıkınma sırasındaki makat hareketleri gözlenir. Parmakla makata dılardan dokunarak makat ağzı ve kenarları muayene edilir. İhtiyaç durumuna göre parmakla içerden de muayene edilir.

      Muayene sonrası elde edilen verilere göre sıklıkla birden fazla ÖN TANI elde edilir. Hasta bu ön tanılara göre gerekirse tekrar görüşmeye, ilave sorgulamaya alınır. Bu sayede hastanın farkında olmadığı için bahsetmediği ek olası sıkıntıları da ortaya konur.

      Gerek Ön Tanıların netleştirilmesi gerekse Neden-Sonuç ilişkisi dâhilinde, altta yatan ilave olası tanılar için İLERİ TETKİKLER’e geçilir. Böylece buzdağının görünmeyen kısmını da içerecek şekilde komple değerlendirme mümkün olur.


04/2016
« « Ne Yapıyoruz? Nasıl Çalışıyoruz? İleri Tetkikler---> Sigmoidoskopi - Kolonoskopi » »


 
Opr.Dr. Levent TEZCAN
Genel Cerrahi Uzmanı
  
Kükürtlü Mah. Oulu Cad. Oylum Gökberk Sitesi F-Blok D:1
Osmangazi/BURSA
  
Muayenehane TEL :  + 90 224 235 10 50
GSM :  + 90 532 485 18 00
E-MAİL :  basurum@gmail.com
   basurum@hotmail.com

 
Web Stats

basurum.com ® 2006-2009
Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, sağlık hizmeti vermemektedir.
Bu bilgilere dayanarak profesyonel tıbbi danışmanlık hizmeti almayı ihmal etmeyiniz ve geciktirmeyiniz.